Назад   Гълъбарски форум, гълъби, породи, отглеждане и съвети > Galabite.com - гълъбарският форум > Въпроси, казуси, помощ от приятел

Отговор

Възможности към темата

Моля съвет за гъълбче, спешно е!???
Стар 03.01.2015, 16:12 ч.
Ани Ани е офлайн
Гълъбар новобранец
Exclamation Моля съвет за гъълбче, спешно е!???

Здравейте на всички птицо-гълъбо любители!
Предварително се извинявам ако отварям тема в неправилния раздел,но дано да ми простите за евентуалната грешка!
Така да ви въведа малко във ситуацията,снощи прибирайки се от работа точно пред мен автобус блъсна гълъб,не зная причината може би заради студеното време гълъба не е бил в добра кондиция за полет.Не ми е ясна причината а и не желая да гадая,факт обаче че след удара на гълъба с автобуса-малкия пернат приятел пикира точно в краката ми,пърхайки некоординирано с крилата-едно от които се установи че е счупено,както и едното краче.
Без да се церемоня измъкнах от раницата си торбичка и го взех много внимателно,малкия съвсем кротко понесе пътуването във метрото-от София съм-Герман.У дома му приготвих уютна доста просторна клетка-кучешка е ама му е добре,като се има на предвид че по заръка на доктора гълъба не трябва на този момент да се движи много,особено пък да се опитва да използва счупеното крилце.Снощи му сложих да си похапне сурови ориз,ленено,слънчогледово и сусамено семе,а в отделна капачка от буркан му бях сложила малко натрошени на ситно трохи и един твърдо сварен жълтък.За моя изненада след като се поосафери този малък-"топ гън" първо изяде трохите и жълтъка и чак след това обърна внимание и на семената.Днес му взех още белени сурови слънчогледови семки както и грухана пшеница,това ще му е блюдото за събота и неделя,а в понеделник като отида до центъра ще гледам да му взема някоя смеска за птици,днеска още не е кълвал от храната но това предполагам че е от стреса от ходенето при доктора.Но предполагам че като му огладнее гълъбското дупе ще се нахрани!
Днес го водих на ветеринар,доктора превърза крилцето към самото тяло,но не даде големи надежди че малкия вагабонтин ще може да лети от ново,което не е чака такъв проблем-живея в къща с двор и трева-по-големия проблем са котките на съседа ни които не знам защо по цял ден са в нашия двор.
Доктора го обезпаразити с тапилан,сложи му и под двете крилца,аз като се върнахме от вет.кабинет почистих клетката,сложих нови вестници и допълнително сложих малко тапилан върху тях-но малко за всеки случай,защото не знам дали и какви паразитчета може да си има нашия гостенин!
Стигнах до съществения въпрос-за външно обезпаразитяване тапилан на пудра,но за вътрешно какво да купя и как и колко да му дам.Аз съм човек който обожава животните без значение от вида и размера,цял живот съм се грижила за кучета-дълги години участвах и в киноложки изложби,обаче от гълъби нищо не разбирам,затова се регистрирах във вашия прекрасен форум,с молба за помощ и напътствия как да се грижа за новия член на фамилията!Моля ви кажете ми с какви препарати да го обезпаразитя за да бъда сигурна че гълъбчо няма да зарази с някоя болест член от човешкото ми семейство(гълъба новодомец жевее в голяма клетка вътре в къщи принас,на топло),че ветеринаря ми каза да обърна специално внимание на това,защото имало няколко доста коварни болести които гълъбите могат да принесат на хората,но тъй като той не е специалист по гълъби ми каза най добре да се обърна или към българското общество на гълъбарите сиреч към вас или да се свържа със организациите занимаващи се с птици-е да ама след два часа ровене в нета и звънене къде ли не ми вдигна един от членовете на зелени балкани-Варна.Явно и той нямаше много време за обяснения защото се чуваше че е на работа,ми каза да взема за вътрешно обезпаразитяване препарата Аскапила+.И тъй като не съм сигурна дали този препарат е най- добрия и най ефикасния и дали обхваща голям диапазон от бактерии и зарази,се обръщам към вас за съвет-моля кажете ми какви препарати да взема!?
И още един въпрос-гълъбите имунизират ли се(имам опит с кучета-те се имунизират,но не зная дали същото важи и за гълъбите)и ако да кога се имунизират,с какви препарати и по какъв начин-имам предвид препаратите инжектират ли се,или се дават през устата.
Уф и още един въпрос колко пъти на ден да го храня и по колко да му давам като пропорции че аз обичам да слага по-много,без значение на човек или на животинка.
Още веднъж се извинявам ако въпросите ми ви се струват смешни но както писах по горе-нямам опит в отглеждането на птици!
Благодаря на всички ви предварително,защото зная че ще се намерят добри хора които да ми дадат съвети как най-добре да се погрижа за малката душица!
Прикачвам и две снимки на пилота да го видите.
Прикрепени изображения
Тип на файла: jpg 10885345_10203750907267250_1619242898111904335_n.jpg‎ (54.1 KB, 76 показвания)
Тип на файла: jpg 10898268_10203750906987243_1672600880576400443_n.jpg‎ (82.0 KB, 58 показвания)

Стар 03.01.2015, 16:49 ч.
mitre mitre е офлайн
Майстор гълъбар
Подразбиране

честита нова година.имаш добро сърце щом си прибрала гълъба от улицата но каузата с която се захващаш според мен е почти безмислена.може и да ти прозвучат тежки думите ми но гълъба си е див и в неговия свят счупено крило е равносилно на гибел.едва ли ще може да лети отново даже и в случай че крилото заздравее.ако можеш да надделееш над съвестта си го пусни до някой контейтер-природата ще си свърши работата работата.освен това уличните гълъби са и торби с болести.успех

Стар 03.01.2015, 17:42 ч.
Ани Ани е офлайн
Гълъбар новобранец
Подразбиране

Митре Честита Нова Година на теб и твоето семейство,бъдете живи и здрави и Благословени!Благодаря за искрения отговор!Зная че най вероятно гълъба няма да може да лети никога вече,и да зная че отговора ти е провокиран от дългогодишния опит и ситуациите в които си се сблъсквал с наранени и осъкатени гълъби,но аз като човек имам схващания за живота които хората доста често не разбират,дори ми се смеят че се захващам с губещи каузи,е руснаците по този повод са казали-"по вкус и цвет тавариш нет"!Както писах по горе не е проблем птицата ако не се възтанови напълно като се запролети и се поосафери малко от малко,ще го пусна да си живее на двора, имам градина където малкия може да се шири до края на дните си(трябва само да се справя с котките на съседа-но и на това ще му намеря цаката)На вън покра нас си имам още няколко птичи семейства на които слагам храна и вода-една двойка косери и една двойка -сойки,които за моя радост вече трета година си живеят покрай нас!Слагам орехи и жълъда и на една двойки катерички които въпреки набезите на хората вече ме радват 8година с присъствието си!Да милостив и жалостив човек съм-и слава Богу че се намират все още такива хора,че иначе съвсем ще спрем употребата на двете думички описващи и отличаващи човека от животните-човечност и съпричастност!
Дори и през ум не ми мина(просто това няма как да стане) да подритна гълъба и да го подмина оставяйки го да се гърчи в адски мъки или да се наведа и да му прекърша гръкляна!!!И да инато магаре съм и ще продължа да се боря за тоз малък гълъбок!
Така че моля ви най-искрено не ми казвайте как да НЕ помогна на горката малка твар,кажете ми и ми дайте напътствия как ДА му помогна-макар и да остане "сакат"представител на животинския свят!
Преди малко успях да се свържа с доцент по ветеринарна медицина който има присантимонт към гълъбите,той ми даде съвет за обезпаразитяване да му разтворя една таблетка тетрациклин в половин литър вода и да му давам да пие от тази вода в продължение на пет дни,както и 0,5 куб.пиператрин през устата-човката!И каза че това е напълно достатъчно,благодарна съм за съвета и напътствията на доцента,и все пак искам и вашето мнение и съвети в обгрижването на малкия!Кажете ми какви витамини и добавки да му взема и от къде,и коя храна или смеска от храна е най добра за възтановяване и укрепване!?
И пак да питам ваксинират ли се гълъбите кога и с какви препарати!?
Благодаря предварително за отговорите!

Последната промяна е направена от Ани : 03.01.2015 в 17:46 ч..

Стар 03.01.2015, 22:11 ч.
NG-Fighter NG-Fighter е офлайн
Майстор гълъбар
гр.Панагюрище
Подразбиране

Весела и щастлива нова година ! С повече късмет гълъбът ще оздравее , дано крилото му зарасте правилно! Него ако шинира някои ветеринар ще е добре! За храната нямаш грижи тази машина сигурно яде всичко! Поздрави и за поделение 38910 - Герман!

Стар 04.01.2015, 13:40 ч.
Stanislav Stoilov Stanislav Stoilov е офлайн
Майстор гълъбар
обл. Русе, гр. Мартен
Подразбиране

Дори и див гълъба ще свикне с теб.Давай му зърно да яде,а за обезпаразитяването - вътрешно може да пропуснеш,но го обезпаразити с пудра както са ти казали външно,за да не се напълниш и ти с кокошинки
Ако са му наместили крилото ще заздравее и ще лети отново без проблеми.Повечето болести,които разнасят гълъбите са заразни предимно за други птици.Опасните за нас са малко,но има и такива...
Браво,че си се захванала с тази не лека задача и успех

Стар 04.01.2015, 22:15 ч.
Ани Ани е офлайн
Гълъбар новобранец
Подразбиране

Много Благодаря за съветите!
Имам още куп въпроси-клетката в която го гледам е кучешка,доста е голяма и има достатъчно място.Това което ме притеснява е че няма може би достатъчно светлина,това проблем ли е?Понеже е от две части горната може да се махне,но ме е страх тоз вагабонтин да не вземе да се опитва да лети-не че в момента може защото и крилото му е привързано към тялото,и другото за което се притеснявам е че като махна горната част на клетката като минаваме покрай нея той ни вижда и може допълнително да се стресира!
Храната му си я оставям да си седи по цял ден в клетката,сменям водата всеки ден!
Утре ще потърся смесена храна за гълъби,витамини и минерали.Този гълъб пшеница не яде,най много яде от беленото слънчогледово семе,утре ще му сложа и малко ориз докато ме няма през деня!Кажете борса за храна за гълъби и витамини в близост до женския пазар в София-работя на близо!Също ми кажете от къде мога да взема пясък за да му смесвам с храната и по колко?Следващия въпрос сигорно ще ви се стори супер смешен но по колко трябва да "цвъка" един гълъб на ден,защото ми се струва че малкия цвъка доста всеки ден сменям вестниците на клетката,акитата са му светло зелени и леко воднисти-това нормално ли е или трябва да се притеснявам?Обстойно разгледах акитата но нямаше следи от глисти-макар за сега да съм му разтворила само тетрациклина във водата,утре ще му търся и пиперитрин за през устата-човката.Какава ваксина да взема и подходящо време ли е за имунизация,или да чакам да минат 10 дни да се осафери малко?Моля ви дайте ми съвети и напътствия,благодаря предварително!

Стар 05.01.2015, 00:03 ч.
Майстор гълъбар
обл. Русе, гр. Мартен
Подразбиране

Имунизация не му прави и други препарати не му давай,защото те само отслабват имунната система.Дала си му достатъчно на този етап.Храна гледай да има при него толкова колкото да изяжда за деня,не повече.Дори да я изяде и да е гладен няма проблеми,даже ще свикне от ръката ти да яде.Горната част на клетката като я махнеш ще се изплаши няколко пъти и ще свикне с вас и ще престане да се плаши.Колкото до изпражненията...птиците като цяло са животни с много бърз метаболизъм,затова е нормално да са много...Воднисти са защото птиците нямат орган за изхвърляне на орина и го правят с изпражненията.На цвят ако съм те разбрал правилно акто обясни са нормални и гълъба като изключим нараняванията е здрав.Ще се оправи животното не се притеснявай чак толкова много

Стар 05.01.2015, 00:49 ч.
Ани Ани е офлайн
Гълъбар новобранец
Подразбиране

Благодаря за отговора!Че вече се бях притеснила за акитата,вече се бях вкарала в какви ли не филими,изчетох толкова много инфо отностно фекалиите при гълъбите,огромна статия в която е описано при какви ситуации на стрес,заболявания и инфекции как се променя цвета и консистенцията.Иначе като сменям вестниците на клетката-правя го всеки ден,та доста обстойно оглеждам акитата за разни глисти ама нищо няма.
Кажете дали е хубаво да го пускам извън клетката на разходка из къщи-не че може да ходи в момента-не стига че крака му е натрошен ами и крилото му е привързано и съвсем губи равновесие,но това не му попречи вчера да ме разиграе пет минути да го гоня из целия хол.
За сега още се страхува от мен и като види че се приближавам към клетката се пъха най назад,с радост чакам момента в който да се пристраши и да дойде при мен,лекаря при който ходих да му превърже крилото ми каза че трябва аз да показвам че ме е страх от него-за да може птицата да бъде така да се изразя сигорна че тя е по силна-това било добре за възтановяването на гълъба,е засега не се справям но се надявам това да се промени!
Споделете ми моля и на каква температура е добре да го държа,живея във къща с подобаващо добро отопление,ползваме и камина като клетката на гълъба е сложена в помещението където е камината.
Още нещо,чудя се дали е добре и необходимо освен вестниците в клетката да сложа примерно сено-в смисъл да му направя като гнездо,или пък да наръся със обезпрашени трици,или да си го оставя да си седи на вестниците?
Отново Благодаря съветите!

Последната промяна е направена от Ани : 05.01.2015 в 00:54 ч..

Стар 05.01.2015, 09:24 ч.
Майстор гълъбар
обл. Русе, гр. Мартен
Подразбиране

Това е див гълъб,не е принц.И на нула градуса да го държиш ще живее.Доктора какво ти е казал да се страхуваш ти от него...да покаже той как се прави това.Трябва да слагаш толкова храна на гълъба,че като се прибереш тя да е свършила и да дойде в един момент от ръката ти да яде.Приближавай се бавно до него с плавни движения,за да не се плаши и като види след време че не застрашаваш живота у може и да дойде до теб,но не забравяй,че е див и с тях е много по-трудно.

Стар 05.01.2015, 18:13 ч.
shpexy shpexy е офлайн
Майстор гълъбар
Подразбиране

Аз също изчитайки всичко написано досега си мисля, че гълъба ще се оправи - има стотичи такива случаи, завършили с добри резултати! За обезпаразитяването добре си направила, но аз бих му дал и една таблетка леваколумбин, защото птицата все пак е яла какво ли не, а освен външно е доста важно да е чиста и отвътре, защото знаете глистите до какво могат да доведат... За храната колегата С. Стоилов ти обясни доста подробно и ясно (той е учил и мен дори по тази тема, за което съм му безкрайно благодарен). Витамини, храна и минерали ще намерих навсякъде, само дето на теб са ти нужни супер малки количества и не знам как ще дозираш, защото витамините, които аз ползвам са мг. на литър и са годни един ден след разтварянето след което никак не е добре да са в употреба. Аз лично съм смятал, че есенно зимния сезон един гълъб ми пие средно 50-80 мл. вода дневно в зависимост и от храната разбира се. И се постарай пясъка и минералите да са отделно от храната - в друг съд. Ако имаш още въпроси питай - с каквото мога ще помогна!

Отговор

Възможности към темата

Правила за писане