Назад   Гълъбарски форум, гълъби, породи, отглеждане и съвети > Galabite.com - гълъбарският форум > Интересни факти споделени от ветераните

Отговор

Възможности към темата

Стар 01.12.2011, 15:21 ч.
Рангел Ранджев Рангел Ранджев е офлайн
Гълъбар новобранец
Подразбиране

колега влез в статий там ще намериш отговор на твоя въпрос и ако можеш да го разбереш значи си един от най добрите гълъбовъди в СТРАНАТА

Стар 12.02.2012, 17:08 ч.
Dr. Velev Dr. Velev е офлайн
Опитен гълъбар
София ,Бистрица
Send a message via Skype™ to Dr. Velev
Wink

Цитат:
Първоначално написано от Deniz Виж мнение
За съжаление си изгубих времето да чета всички статии в библиотеката свързани с генетиката и развъждането при гълъбите.
Дано хората, които са ги писали статиите да са отворени към критика, защото .. да ме извиняват, но има доста неправилно преведени и обяснени факти. И с повечето от тях аз лично не съм съгласен.

Именно заради това си зададох въпроса във форума. Не успях да видя отговор на въпроса си.

И така ... някой може ли да ми каже, кои са доминантните гени на унаследяване при цветовете на гълъбите?
Това от мен като начало , нещата са прости , но сложни за неподготвени любители .
Ще се постарая в достъпен вид да представя основни понятия и правила , но постепенно
Малко информация във възможно най достъпен вид

Черни гълъби /T-pat*/ доминантни над
Пръскани /checker/ доминантни над
сиви пръскани с ленти /Bars / доминантни над
сиви без ленти /barless/
Или черните тъмни пощенски гълъби са доминантни над сивочерни пръскани и над сиви с ленти и сиви без ленти .
Сивочерните пръскани са доминатни над сиви с ленти и без ленти , а сивите с ленти са доминатни над тези без ленти .
Само мъжките гълъби могат да носят скрит ген за цвета , женските са генетично такива каквито са фенотипно.
Пала е доминантен над тези цветове / Asch red /
Червения цвят е рецесивен но епистатично доминантен
Епистаза е е маскиращ ефект на една мутирала гена двойка върху друга такава .
http://www.national-federation.co.uk...r_Advanced.htm

Последната промяна е направена от Dr. Velev : 14.02.2012 в 01:59 ч..

Стар 12.02.2012, 17:18 ч.
Опитен гълъбар
София ,Бистрица
Подразбиране

Цитат:
Първоначално написано от rush Виж мнение
nicita е прав. Гените имат две състояния(алели). Те са доминантен и рецесивен. Казано по-просто в присъствие на доминантен ген, рецесивният е неспособен да се прояви. Например при кравите черният цвят доминира над червения и да кажем при кръстосване на черен бик(от чиста линия - няма рецесивен алел) и червена крава, всички телета от първото поколение ще бъдат черни. Има обаче индивиди, които имат и двата алела на гена. Тези индивиди се наричат хетерозиготни. Ако бикът беше хетерозиготен, т.е. носи и двата вида гени в първо поколение щяха да се появят както черни, така и червени телета. При повечето животни както и при гълъбите се счита, че белият цвят е "най-слаб" т.е. е рецесивен. Оттам нататък работата става сложна. Може и да се стигне и до кодоминиране - това става когато се срещтнат два доминантни гена. Казано на прост език при кодоминирането се получава нещо средно.
При гълъбите получите ли хомозиготен екземпляр по рецесивния алел, т.е. да се прояи по слабият алел и да е получен от родители които имат доминтен ген не очаквайте при съешаването на два такива хомозиготни екземпляра по рец.ген да върнат гълъб, при който се проявява доминантен ген. Например от два черни хетерозиготни гълъба можете да получите бяло гълъбче. То е хомозиготно по рец. алел. Ако го съешите с друго бяло(то също си е хомозиготно, няма значение какви са родителите му), в тяхното поколение никога няма да се появи черен гълъб.
Всиичко е много интересно , но бих добавил много е важно да се отбележи ,че мъжкия гълъб
по отношение на генотипа може да носи белези свързани с пола в рецесивна форма , докато женката е фенотипно такава каквато е и по генотип. Това се отнася само за белезите, които се унаследяват свързани с пола и не касае свободната автозомна наследственост .
Не съм само теоритик , а и практик от много години.www.stefanivet.com

Последната промяна е направена от Dr. Velev : 14.02.2012 в 01:56 ч..

Стар 13.02.2012, 02:28 ч.
Опитен гълъбар
София ,Бистрица
Подразбиране

Цитат:
Първоначално написано от Рангел Ранджев Виж мнение
колега влез в статий там ще намериш отговор на твоя въпрос и ако можеш да го разбереш значи си един от най добрите гълъбовъди в СТРАНАТА
Прочетох внимателно статите касаещи генетиката.Те са буквален превод от хора без нужните задълбочени познания по генетика и гълъбовъдство, затова са трудно разбираеми за хора без познания в тази област. Постепенно на разбираем език ще се опитам да внеса яснота.

Последната промяна е направена от Dr. Velev : 14.02.2012 в 01:54 ч..

гълъби и генетика
Стар 30.12.2012, 20:46 ч.
hasan hasan е офлайн
Гълъбар новобранец
Подразбиране гълъби и генетика

Имам въпрос към всички колеги да си споделят мненията. Искам да знам на кои гълъб от родителите се предава по вече генетичния характер шарка, качул. . Цвят и тн. Ако ня ми помогне по въпроса мнг ще съм благодарен:confused

Стар 30.12.2012, 21:15 ч.
penio pavlov penio pavlov е офлайн
Майстор гълъбар
Подразбиране

влез в статий там има теми точно за това

Стар 30.12.2012, 21:20 ч.
hasan hasan е офлайн
Гълъбар новобранец
Подразбиране

колега киде по точно можешли да ми кажеш???

Стар 30.12.2012, 21:36 ч.
borderteo borderteo е офлайн
Опитен гълъбар
Silistra
Подразбиране

Цитат:
Първоначално написано от hasan Виж мнение
колега киде по точно можешли да ми кажеш???

http://www.galabite.com/?action=library_items&c_id=1300

Ето тук в сайта. Заповядай.

Стар 17.02.2013, 17:14 ч.
poison poison е офлайн
Майстор гълъбар
Подразбиране

Цитат:
Първоначално написано от Dr. Velev Виж мнение
Това от мен като начало , нещата са прости , но сложни за неподготвени любители .
Ще се постарая в достъпен вид да представя основни понятия и правила , но постепенно

сиви без ленти /barless/
Или черните тъмни пощенски гълъби са доминантни над сивочерни пръскани и над сиви с ленти и сиви без ленти .
Сивочерните пръскани са доминатни над сиви с ленти и без ленти , а сивите с ленти са доминатни над тези без ленти .
Само мъжките гълъби могат да носят скрит ген за цвета , женските са генетично такива каквито са фенотипно.
за мен това не е точно така
винаги се връщат и цветовете от прародителите и от женските и от мъжките
ако мъжкия е черен а женската синя малките излизат и сини и черни и пръскани ако назад в рода има и червени и червени
затова не мисля че единия цвят доминира над другия а по важно какви цветове има вкарани в една линия

Стар 22.02.2013, 19:59 ч.
atanas_garkov atanas_garkov е офлайн
Гълъбар новобранец
Подразбиране

Цитат:
Първоначално написано от Dr. Velev Виж мнение

сиви без ленти /barless/
Д-р Велев, това, което съм чел и разбрал относно унаследяването абсолютно съвпада с това, което казваш. В момента обаче имам чифт сива чапарка грозна с бял гълъб, които ми вадят черно грозно гълъбче. При положение, че дишията фенотипно е такава каквато е по генотип и няма как да носи различен цвят в себе си, а мъжкия е бял и няма как да има алел за друг цвят освен бял как така вадят черно гълъбче?

Отговор

Възможности към темата

Правила за писане